The 2017 Schedule.

General Information.

The festival grounds open at 5:00 pm on Friday evening with a grand opening ceremony at "The Original" Stage at 6:30 pm. Music starts at 7:00 pm.

All performers will be featured at one or more of the seven venues throughout the weekend, including the Montana Tourism Dance Pavilion.

 

Friday July 7
6:30 pm

Welcome to the 2017 Montana Folk Festival

7:00 pm

The Maguire Family Band

The Quebe Sisters

7:30 pm

Bruce Daigrepont Cajun Band

8:00 pm

Leonardo Sandoval

8:15 pm

Betsayda Machado y La Parranda El Clavo

8:45 pm

Hermanos Herrera

9:15 pm

Toronzo Cannon Band

9:20 pm

Clinton Fearon and the Boogie Brown Band

Saturday July 8
12:00 pm

Hermanos Herrera

Sri Lankan Dance Academy of New York

Jamie Fox

Betsayda Machado y La Parranda El Clavo

12:30 pm

Bruce Daigrepont Cajun Band

1:00 pm

Native Flute w/ Troy De Roche

Leonardo Sandoval

The Gibson Brothers

Kenan Adnawi

The Maguire Family Band

1:50 pm

Toronzo Cannon Band

2:00 pm

Young Spirit

Tobacco Valley Folk w/ Ray & Shirley Jacobs

GLOBAL VOICES

Mangum & Company

2:05 pm

Doreen Ketchens

3:00 pm

Flute w/ Ken Light

Kenan Adnawi

3:05 pm

Feedel Band

3:15 pm

The Quebe Sisters

Leonardo Sandoval

3:20 pm

Balinese All Stars

4:00 pm

Long Blond Silver w/ George & Anwyn Leverett

CLASSIC LICKS: AMERICAN PICKING TRADITIONS

4:15 pm

Dori Freeman

Doreen Ketchens

4:20 pm

Betsayda Machado y La Parranda El Clavo

4:35 pm

Walter Wolfman Washington

5:00 pm

Shenanigans w/ Michael Bennett

Jamie Fox

5:15 pm

Mangum & Company

5:30 pm

WORLD RHYTHMS: PERCUSSION TRADITIONS

6:00 pm

Hermanos Herrera

The Gibson Brothers

6:05 pm

Balinese All Stars

6:15 pm

The Maguire Family Band

7:15 pm

Dori Freeman

Bruce Daigrepont Cajun Band

7:20 pm

Walter Wolfman Washington

7:45 pm

Feedel Band

8:15 pm

Alash

8:30 pm

Toronzo Cannon Band

9:15 pm

The Quebe Sisters

9:30 pm

Clinton Fearon and the Boogie Brown Band

9:45 pm

Albert Lee

Sunday July 9
12:00 pm

Jamie Fox

Betsayda Machado y La Parranda El Clavo

WORLD STRINGS: ASIA, AFRICA, & THE AMERICAS

Mangum & Company

12:15 pm

ALL IN THE FAMILY: MUSICAL GENERATIONS

1:00 pm

Native Flute w/ Troy De Roche

Sri Lankan Dance Academy of New York

Young Spirit

Bruce Daigrepont Cajun Band

1:20 pm

Clinton Fearon and the Boogie Brown Band

1:30 pm

Dori Freeman

2:00 pm

Tobacco Valley Folk w/ Ray & Shirley Jacobs

Kenan Adnawi

Albert Lee

IN THE SPIRIT: AMERICAN GOSPEL TRADITIONS

2:30 pm

Alash

2:50 pm

Feedel Band

3:00 pm

Fiddlestix w/ Jason Lacy

Balinese All Stars

Hermanos Herrera

3:05 pm

ROSIN THE BOW: FIDDLE TRADITIONS

3:30 pm

The Quebe Sisters

4:00 pm

Albert Lee

Shenanigans w/ Michael Bennett

Sri Lankan Dance Academy of New York

Doreen Ketchens

4:15 pm

The Maguire Family Band

4:45 pm

Young Spirit

5:00 pm

Long Blond Silver w/ George & Anwyn Leverett

The Gibson Brothers

Alash

5:15 pm

Walter Wolfman Washington

6:00 pm

Clinton Fearon and the Boogie Brown Band

Visit Our Relatives